İnsan hayatında iki önemli gün vardır. Biri doğduğu gün, diğeri de neden doğduğunu anladığı gün...

Çalışma motivasyonu için tavsiyeler

Doğru amaçlar, hedefler belirlenmesi daha uygun olur.

Huşu duymayan kalpten, doymak bilmeyen nefisten, faydasız ilimden Allah’a sığınırım mevzusu.

Rabbi yessir ve la tuassir babı. Fayda mevzusu çok spesifik ve önemli. Ayrıca duayı okurken önce Mevla’yı övmek ve teslimiyet, daha samimi bir ortam yapacaktır diye umuyorum.

Salavat getirilirse de aidiyet daha iyi olacaktır. Aidiyetin artışı = Kaygının azalması. Ama önce bunların altyapısının yapılması çok daha değerli diye düşünüyorum. Kişinin Resulullah’ın kalitesini bilmesi ciddi anlamda etkileyecektir = İLİM İLİM İLİM, HİKMET HİKMET HİKMET!

Bunun dışında hayata anlam vermek, anlamlandırmak ve konum servisleri (benim deyimim) oluşana kadar hafızanın geliştirilmesi çok faydalı olur.

Yapılan şeye olan sevgi arttıkça odaklanma süresinin de artması umulur. Bunu geliştirecek şekilde çalışmak daha faydalı olacaktır diye umuyorum.

“İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır.”

“Nefis daima kötülüğü emreder.” Den yola çıkarak kendini zorlamayı ve gelişmeyi zevk alır hale getirmek…

Dini kurallara gereğince uymak, zihnin adaptasyonunu ve gelişimini hızlandırır. Kişiyi ana daha iyi bağlar.

Ve tabii ki gerçekçi bir program yapıp o programa uymak, insan olduğunu unutmamak. Hatalardan dolayı kendini suçlamak yerine çözüm odaklı olmak. Kendini suçlama durumuna giderse Yunus aleyhisselamın duası!!! Ama bunları anlamak için hikmeti iyi öğrenmek lazım. Benim öğrencim olsa önce hadisle ve tefsirle ders vermeye başlarım.

Ayrıca beslenme çok değerli. Balık yağı + bakteriyel floranın sağlıklı olması çok değerli. Ben meyveli kefir içiyorum, sadesinin tadını pek sevmiyorum.

Genel kaygı durumu varsa, Hz. Yunus’un duası faydalı olacaktır lakin ilmini, hikmetini vs öğrenmek tabii ki çok değerli. Hikmetini öğrendikten sonra Mevla’nın her şeyi gördüğünü, duyduğunu, seni senden daha iyi tanıdığını bilerek bu işleri yapmak çok fayda sağlayacaktır İnşallah.

Bir yorum bırak

Mail adresin kimseyle paylaşılmayacak, geri dönüş yapabilmem için gerekli. *lı alanlar doldurulmalıdır.

×